خلبانی که صدام دستور داد دو تکه‌اش کنند+عکس

اقبالی دوگاهه در 13 آذرماه 1346 به استخدام نیروی هوایی درآمد و پس از طی آموزش‌های نظامی و موفقیت در آزمون‌های زبان انگلیسی، مهارت‌های فنی و تخصصی، انجام دوره‌های پرواز و پرواز مقدماتی با هواپیمای پاپ و اف-33 در دانشکده پرواز در 25 مرداد 1347 برای تکمیل دوره خلبانی و پرواز با هواپیماهای پیشرفته جت شکاری به همراه دو نفر از دانشجویان به پایگاه هوایی ویلیامز شهر فنیکس ایالت آریزونای آمریکا اعزام شد.

وی پس از بازگشت از این دوره آموزشی در چهارم بهمن 1348 به عنوان افسر خلبان شکاری تاکتیکی فعالیت خود را آغاز کرد.

اقبالی ‌دوگاهه در سال 1354 ازدواج کرد که ثمره این ازدواج یک پسر به نام «افشین» یکی از پزشکان حاذق کشور و از افتخارهای ایران اسلامی است.

اقبالی عاشق پرواز بود و با توجه به مسئولیت‌های مهمی که به عهده داشت هرگز از فعالیت‌های پروازی دور نشد و جرات و جسارت در پروازهای عملیاتی از وی استادی ماهر و برجسته ساخته بود.

وی به دلیل آگاهی‌های بالای علمی، مهارت فنی و تخصصی در پروازهای تاکتیکی و عملیاتی در کمترین زمان توانست به سطح لیدری ارتقا یابد.

او مسئولیت‌هایی در پایگاه‌های بوشهر، دزفول، تبریز و ستاد نیروی هوایی تهران داشت و سرپرست و صاحب پست‌های راهبردی معلم خلبانی، رئیس شعبه اطلاعات و عملیات فرماندهی گردان 23 شکاری و افسر ناظر اجرای طرح‌های عملیاتی معاونت طرح و برنامه نهاجا (نیروی هوایی ارتش) بود.

اقبالی دوگاهه با پیروزی انقلاب اسلامی مدت کوتاهی از نیروی هوایی دور شد اما با آغاز جنگ عراق علیه ایران داوطلبانه به نیروی هوایی بازگشت و با انجام پروازهای شناسایی و آموزشی فعالیت‌های خود را آغاز کرد.

وی یکی از جوان‌ترین استادان خلبان شکاری در عملیات 140 فروندی بود و در آغاز جنگ، لیدر دسته پروازی چهار فروندی به شمار می‌رفت.

اقبالی‌ دوگاهه در یکم آبان‌ماه 1359 زمانی که لیدر یک دسته دو فروندی هواپیمای اف-5 را به عهده داشت، در یک ماموریت برون‌مرزی با هدف بمباران یکی از سایت‌های راداری موصل به همراه همرزم خلبانش از زمین برخاست و پس از رسیدن به منطقه و مشاهده‌نکردن هدف بلافاصله به سمت هدف ثانویه که پادگان العقره در حوالی پایگاه هوایی کرکوک عراق و ایران بود، تغییر مسیر داد و در ساعت تعیین شده روی هدف ظاهر شد. اما در پایان این عملیات موفقیت‌آمیز، رادار راهبردی دشمن پرنده آهنین شهید اقبالی را نشانه رفت و هواپیمای وی به شدت مورد اصابت موشک قرار گرفت.

خلبان شهید اقبالی

پرنده زخمی که خلبان جوان آن را به زحمت به 30 کیلومتری شرق موصل نزدیک مرز ایران رسانده بود، سقوط و اقبالی دوگاهه با چتر نجات هواپیما را ترک کرد و به اسارت دشمن بعثی درآمد.

خلبان جوان و دلیر ایران‌زمین پیشتر تلمبه‌خانه‌ها و نیروگاه‌های برق عراق را از کار انداخته بود و طرح‌های عملیاتی وی موجب شده بود تا صادرات 350 میلیون تنی نفت عراق به صفر برسد. به همین دلیل صدام جنایتکار به خون این شهید تشنه بود و دستور داد پس از دستگیری اقبالی بدنش را دو نیمه کردند و نیمی از پیکر مطهرش در نینوا و نیمی دیگر در موصل عراق مدفون شد.

شهید اقبالی دوگاهه توسط عناصر مزدور رژیم بعث عراق با بی‌رحمانه‌ترین وضعیت به شهادت رسید. این جنایت به حدی وحشیانه بود که رژیم بعثی در تلاشی بی‌شرمانه برای سرپوش گذاشتن بر این جنایت هولناک، تا سال‌ها از اعلام سرنوشت آن شهید مظلوم خودداری می‌کرد و در مدت 22 سال هیچ‌گونه اطلاعی از سرنوشت وی موجود نبود تا اینکه در خرداد سال 1370 طبق گزارش‌های موجود عملیاتی و اطلاعاتی و نامه ارسالی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی مبنی بر شهادت وی و اظهارات دیگر اسرای آزادشده و خلبانان اسیر عراقی، شهادت خلبان علی اقبالی دوگاهه محرز شد.

دشمن بعثی عراق بخشی از پیکر مطهر شهید اقبالی دوگاهه را در گورستان محافظیه نینوا و بخش دیگر را در قبرستان زبیر شهر موصل به خاک سپرده بود که با پیگیری کمیته جستجوی اسرا و مفقودین و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ جهانی به همراه دیگر خلبانان شهید نیروی هوایی در پنجم مرداد سال 81 پس از 22 سال دوری از وطن در بین حزن و اندوه یاران و همرزمان به میهن اسلامی بازگشت و در بهشت زهرای تهران کنار دیگر همرزمان شهیدش آرام گرفت.

سرلشکر خلبان شهید علی اقبالی دوگاهه جوان‌ترین استاد خلبان نیروی هوایی ارتش است که در سن 25 سالگی استاد خلبان جنگنده F-5 و در 27 سالگی با درجه سرگردی جزو افسران ارشد نیروی هوایی ارتش ایران شد.

وی با بیش از 3000 ساعت پرواز عملیاتی و آموزش خلبانی به ده‌ها دانشجوی جوان خلبانی که تعدادی از آنها همچون شهیدان سرافراز سرلشکر خلبان عباس بابایی و سرلشکر خلبان مصطفی اردستانی به مقام والای شهادت نائل شده‌اند و یا به رده‌های ارشد فرماندهی نیروی هوایی رسیده‌اند، کارنامه درخشان و پرافتخاری در طول عمر کوتاه و پربرکت خود به جای گذاشت.

این شهید بزرگوار فردی به تمام معنا صمیمی و مهربان بود؛ انسانی فروتن و خویشتن‌دار، گشاده‌رو، متین، آراسته و با اخلاق نیکو و منش بسیار انسانی که در نگاه اول هر کس را شیفته خود می‌کرد.

او روحی بلند و علاقه خاصی به قرائت قرآن مجید داشت و هر چند وقت، کل قرآن را دوره می‌کرد. او خلبانی جوان با دانش و معلومات فوق‌العاده گسترده بود که به تمام موضوعات و قوانین پروازی اشراف کامل داشت.

اقبالی با تکیه بر هوش و استعداد و حافظه بسیار قوی، با وجود تعدد منابع دانش پروازی و منابع تخصصی، به ویژه آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های نیروی هوایی، به طور خارق‌العاده‌ای به این منابع احاطه داشت؛ به نحوی که در مناظره‌ها بعضا مشاهده می‌شد با قید عنوان آیین‌نامه، صفحه و پاراگراف را دقیقا ذکر می‌کند!

به علت توانایی‌های بالایی که در امور فنی و پروازی داشت، در خیلی از موارد مورد مشورت همکاران و فرماندهان قرار می‌گرفت و تحلیل‌های وی همواره صائب بود؛ لذا از احترام خاصی نزد فرماندهان نیرو مخصوصا شهید فکوری فرمانده وقت نیروی هوایی برخوردار بود.

آن شهید بزرگوار به دلیل برخورداری از هوش وافر، آگاهیهای بالای علمی و مهارتهای فنی و تخصصی توانست در کمترین زمان ممکن به سطح لیدری ارتقا یابد و سرانجام به ستاد نیروی هوایی در تهران منتقل شود.

طی خدمت در ستاد، وی طرحهای استراتژیک و تاکتیکی ویژه‌ای را علیه تمامی نقاط حساس و حیاتی دشمن طراحی کرده بود. شهید اقبالی در حالی که یک نیروی ستادی بود و می‌توانست دیگر حتی یک ساعت هم در کابین جنگنده ننشیند، با شروع جنگ و حمله عراق به ۱۵ پایگاه نیروی هوایی، بلافاصله خودش را به پایگاه تبریز رساند. در آن هنگام، این پایگاه در طرح کلان نیروی هوایی، مسئول بخشهایی از خاک عراق نظیر کرکوک، موصل و اربیل بود.

به یاد رشادت‌ها و دلاوری‌های آن شهید بزرگوار امیر سرلشکر خلبان سید علی اقبالی دوگاهه، بهمن سال ۱۳۸۸ بنای یادبود آن شهید والامقام شامل مجسمه شهید و ماکت هواپیمای F-5 تایگر در شهرستان رودبار و در ساحل سفیدرود طی مراسم باشکوهی با حضور جمعی از مقامات لشکری و کشوری و مردم قدرشناس رودبار و مناطق اطراف رونمایی شد.

روحش شاد....شهدا شهدا شهدا  شهدا  شهدا   شهدا   شهدا شهدا

شادی ارواح طیبه شهدا صلوات

/ 12 نظر / 160 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیر حسین شیرازی

خدایا ما را ادامه دهنده راهشان و همنشینان آنان قرار بده آمین

شهیدگمنام

سلام عالی بود.لطفا به وبلاگ ماهم سری بزنید. باتشکر . دخترانی از دیار فکه وشرهانی

سلام ممنون عالی بود

علی

سلام مطالب بسیار زیبا و تاثیرگذاری دارید. لااقل من که خیلی لذت بردم اگه با تبادل لینک موافقید، بهم بگید با چه اسمی لینکتون کنم. التماس دعای فرج از تمامی دوستان [گل] اللهم عجل لولیک الفرج[گل]

تا اخر عمر شرمنده خون شهدا هستیم شادی روحشان صلوات

ایرانی

خدا لعنتشون کنه ... بیچاره ایرانیا رو با چه خشونتی شهید میکردتند و شکنجه شون میدادن...هر وقت نحوه ی شهید شدن یک شهید رو می خونم فقط به خاطر زجری که قبل از شهادتشون کشیدن اشک می ر یم و تا چند روز تو حال خودمم. به عنوان یک ایرانی تا آخرعمر مدیونشونم و راهشون رو ادامه می دم[ناراحت][ناراحت][گریه][گریه][لبخند][لبخند][گل][گل][گل]

درزمان شهادتش یادی ازاین خلبان نشد. وهیچکس این کار صدام را محکوم نکرد.حتی دولت ومسئولین ایران.

چون ارتشی بود مهم نبود و ارزشی نداشت

چرا اینقدر راه دور می روید.از همین شهر نافچ درسال 1334 فردی به دنیا آمد.بنام حجت اله رئیسی نافچی فرزند مرحوم حاج قدرت اله رئیسی (مرد نابغه همت، تلاش وکوشش و مردم دار)که ازکودکی نشانه های بزرگی وجوانمردی وشجاعت دروی نمایان بود.دارای هوشی سرشار و بیانی شیوا، در16 سالگی ایستادگی در مقابل زورگویی ژاندارمری حکومت پهلوی به مردم نافچ وخواباندن سیلی محکمی به گوش ژاندارم گستاخ در دفاع از مردم.تابستانها شرکت درکلاس زبان دراصفهان وسپس رایگان آموزش زبان دادن به دانش آموزان نافچ وتشویق آنان به درس خواندن وپیشرفت.رفتن به مدرسه عالی تکنولوژی برق سمنان .بعد از یک سال با پذیرش پزشکی از آمریکا راهی آنجا شدن درسال 1354و ادامه تحصیلات دررشته علوم سیاسی و اقتصاد در روابط بین اللمل در دانشگاه معروف واشنگتن دی سی آمریکا، واز فعالان انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا،اروپا وکانادا.پیشنهاد کار درکنگره آمریکا با حقوق دهها هزار دلا آن زمان به ایشان ،ونپذیرفتن شهید دکتر حجت اله رئیسی نافچی.وبازگشت به میهن درسال 1359 به منظور خدمت به مردم ومیهن درخواست از وی برای پذیرفتن استانداری شهرکرد، وقرار گرفتن وی در سمت معاونت عمرانی استان.ارائه طرحهای

ناگفته های ارتش ولایی ایران ✅ ارتش ایران سال 56 ششمین ارتش قدرتمند جهان بود ولی سال 57 نخواست مثل ارتشبد السیسی ،حسنی مبارک ،پرویز مشرف ،ارتش بعث و.....برای تثبیت حکومت شاهنشاهی حمام خون راه بیندازد ✅ارتش ایران تنها ارتشی بود که بلافاصله بعد از انقلاب ناآرامی های کردستان و گرگان را به همراهی شهید صیاد ،شهید چمران و پرسنل تکاور لشگر 23 و لشگر 30گرگان آرام کرد ✅ارتش های منطقه بعد از فروپاشی حکومت های پادشاهی من جمله ارتش قذافی نزدیک به 50000نفر را کشت ✅ارتش مصر هزاران نفر را به خاک وخون کشید و هزاران اخوان المسلمینی را کشت والان هم دارد می کشد ✅ارتش بعث نزدیک به 15 سال است بمب گذاری میکند،به نوامیس مردم تجاوز و هم اکنون فرماندهی یگانهای داعش را برعهده دارند ✅ارتش ایران در زمان جنگ 48 هزار شهید و 250000هزار آزاده و جانباز تقدیم این خاک کرد ✅ارتش ایران سومین قدرت هوانیروز جهان بود که با 2000 گلوله تیربارش میتوانست هزاران نفر را به خاک و خون بکشد ولی کشوری ها ،شیرودیهای قهرمان را تحویل خاک آریا داد ✅ارتش ایران چهارمین قدرت برتر نیروی هوای جهان بود ،وقتی صدام گفت امروز مهران فردا ت