راه اخلاص در نیت چیست؟

  اما نباید نا امید شوید؛ بلکه باید بنای خود را بر اخلاص بگذارید و امیدوار باشید که به تدریج به خلوص دست خواهید یافت. خلوص کامل در اعمال به آسانی به دست نمی آید. اگر انسان در هر عملی سعی کند آن را فقط برای خدا انجام دهد، به مرور زمان خلوص او بیشتر می شود و اعمالش رنگ خدایی پیدا می کند. البته شیطان تلاش می کند تا چنین خلوصی در انسان به وجود نیاید و تا آن جا که ممکن است رفتار انسان را به ریا آلوده می کند. اما نباید نا امید شوید؛ بلکه باید بنای خود را بر اخلاص بگذارید و امیدوار باشید که به تدریج به خلوص دست خواهید یافت.
اگر انسان در عبادت هایش توجه داشته باشد که در محضر خداست و خدای متعال ناظر او می باشد، با اخلاص بیشتری عبادت خواهد کرد و حضور قلب بیشتری در نماز حاصل خواهد شد. اما خجالت کشیدن از خدا بسیار خوب است و همین سبب می شود که انسان در پنهان و آشکار گناه نکند و یا کمتر گناه کند. حیای از خدا، یک فضیلت است که باید آن را تقویت کرد. برای پرهیز از گناه نیز باید ترس از خدا را در خود تقویت کنید. آیات و روایات مربوط به عذاب الهی و خشم خدا به گناهکاران را بخوانید تا ترس از خدا شدید شود و سبب پرهیز از گناهان گردد.
احساس نزدیکی به خدا نیز بسیار حالت خوبی است که باید همراه با صداقت و تقوا باشد؛ زیرا قرب حقیقی در پرتو اطاعت کامل و ترک محرمات حاصل می شود و اگر انسان با ادامه گناه باز احساس قرب به خدا کند، ممکن است از مکرهای شیطان باشد و سبب سقوط و یا حداقل رکود انسان گردد. برای ارتقای تدریجی خلوص، باید پیوسته در حال مراقبه باشید. در این رابطه جزوه (محاسبة النفس) شیوه کاربردی بسیار خوبی را در اختیار شما قرار می دهد. آنچه مهم است عزم و همت شما در عمل به راهکارهای ذکر شده در آن می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی حضرت استاد حسین انصاریان

 

/ 6 نظر / 68 بازدید
ali

ghalamfeshang.mihanblog.com بروز شده است و منتظر دیدگان مهربان شما دوست عزیز است نظر یادتون نره در نظر سنجی هم شرکت کنید یاعلی

یاوران روح ا...

با سلام وبلاگ شهید و استاد بزرگوار روح ا... سوزنگر ساخته شد لطفا لینک بفرمایید و ما رو خبر کنید.

محب

http://maahfel.blogfa.com/ منتظرتان هستم...

سجاد

باسلام خدمت مدیریت عزیز وبلاگ ،خیلی مطالب خوبی داشتین اگر دوست دارین می تونین به وبلاگ من هم سر بزنید منتظرتونم