توافق گروه‌های لبنانی در دوحه بعید است .
ساعت ۳:٤۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸٧  

یک کارشناس مسائل خاورمیانه اختلافات میان گروه‌های مخالف و طرفدار دولت لبنان را بسیار عمیق توصیف و گفت: با توجه به این اختلافات بعید است طرفین در نشست دوحه در مورد مسائل مورد اختلاف به توافق برسند.

مسعود اسداللهی کارشناس مقیم لبنان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به دو مصوبه هیات دولت لبنان مبنی بر برکناری رئیس حراست فرودگاه بین‌المللی این کشور و جمع‌آوری سیستم ارتباطاتی حزب‌الله که بخشی از سلاح مقاومت است، اظهار داشت: این دو مصوبه به ویژه جمع‌آوری سیستم ارتباطی حزب‌الله که وسیله‌ای برای ارتباط میان سید حسن نصرالله دبیر کل با رزمندگان حزب‌الله است، نوعی اعلام جنگ علیه مقاومت بود.

وی با اشاره به سخنان رهبر حزب‌الله که پیشتر در این باره هشدارهای لازم را داده بود، از بین بردن این سیستم ارتباطی را که نقشی اساسی در جنگ 33 روزه داشت،‌ از اهداف اساسی اسرائیل دانست و تصریح کرد: ارتباط دائمی میان سید حسن نصرالله و رزمندگان مقاومت از دلایل اصلی پیروزی حزب‌الله بود و نبود امکان ارتباط لحظه به لحظه می‌توانست نوعی بی‌نظمی خطرناک را برای آنها به وجود آورد.

این کارشناس مسائل لبنان با بیان اینکه دولت سنیوره به بهانه‌های مختلف اقدام به تصویب دو مصوبه مذکور کرد، ادامه داد: مشخص بود که با توجه به تصمیم دولت، حزب‌الله سکوت نخواهد کرد بنابراین آن درگیری‌ها به وجود آمد و این تحولات نگرانی شدیدی را در میان کشورهای عربی و آمریکا در مورد دولت سنیوره ایجاد کرد.

اسداللهی با تاکید بر این که درگیری‌ها و تحولات لبنان موجب آشکار شدن ضعف‌ گروه 14 مارس شد، افزود: به رغم تبلیغات و تلاش‌هایی که برای تقویت نظامی گروه 14 مارس صورت گرفته بود، مشخص شد که قدرت این گروه در مقابل قدرت حزب‌الله اصلا به حساب نمی‌آید و بنابراین کشورهای عربی تصمیم گرفتند که میان دو گروه میانجیگری کنند.

وی با اشاره به سفر وزرای خارجه کشورهای عرب، عمرو موسی و نخست‌وزیر قطر به لبنان، عنوان کرد: با توجه به شرایط موجود امکان وجود گفت‌وگو میان طرف‌های لبنانی وجود نداشت بنابراین قطر تصمیم گرفت که این مذاکرات در دوحه برگزار شود.

این کارشناس مسائل خاورمیانه درباره پیش قدم شدن قطر و اتخاذ نقشی راهبردی در حل بحران لبنان گفت: عربستان در سال‌های اخیر از بی‌طرفی خارج و به طرفداری از گروه 14 مارس پرداخته است بنابراین قدرت لازم را به عنوان یک میانجی نداشت بنابراین قطری‌ها از این وضعیت استفاده کرده و خود وارد صحنه شدند.

اسداللهی با اشاره به اتهام‌های گروه 14 مارس علیه قطر مبنی بر این که دوحه از گروه مخالفان دولت لبنان حمایت می‌کند، اظهار داشت: گروه 14 مارس به دلیل فشار افکار عمومی پیشنهاد مذاکره را پذیرفت زیرا در این میان کشورهای عربی نقش چندانی ندارند و صرفا تشریفاتی هستند.

وی در تحلیلی درباره نشست دوحه گفت: با توجه به اخبار ضد و نقیض که لحظه به لحظه در حال تغییر است، آن چه قطعی است پابرجا بودن اختلافات و وجود دیدگاه‌های مختلف در مورد تشکیل دولت وحدت ملی، انتخاب نخست‌وزیر، قانون انتخابات و سلاح مقاومت است.اختلافات به اندازه‌ای عمیق است که رسیدن به توافق بر سر مسائل مذکور در نشست دوحه بعید به نظر می‌رسد.

این کارشناس مسائل لبنان با تاکید بر اینکه در مورد مذاکرات توافق منطقه‌ای و بین‌المللی نیز حاصل نشده است، تصریح کرد: آمریکایی‌ها موضع موافقی نسبت به این مذاکرات ندارند و عربستان نیز هرچند سکوت کرده اما نظر خوشی ندارد. نظر هر دو کشور نیز بر گروه 14 مارس تاثیر مستقیم دارد و تغییر مواضع بسیار بعید است.

اسداللهی با بیان اینکه شاید در مورد برخی مسائل جزیی به دلیل حضور امیر قطر در نشست‌ها و اصرار وی برای رسیدن گروه‌های لبنانی به توافق، نتایجی حاصل شود، بیان کرد: همه منتظر مواضع آمریکا هستند و جرج بوش رئیس جمهوری آمریکا نیز در سفر خود به منطقه مواضع دولت آمریکا را اعلام کرد که همان ادامه سیاست‌های قبلی این کشور است.

وی با پیش بینی اینکه امکان به وجود آمدن مجدد بن بست سیاسی وجود دارد و همین مسئله خود منجر به ایجاد نگرانی‌هایی خواهد شد، ادامه داد: البته درگیری‌های اخیر نشان داد که قدرت حزب‌الله بسیار بیشتر از آن چیزی است که 14 مارس تصور می‌کرد و با توجه به ضعیف بودن این گروه، ایجاد درگیری‌های داخلی بعید به نظر می‌رسد و اقدامات آمریکا در حمایت از گروه 14 مارس نیز در این مدت بیشتر جنبه روانی و تبلیغی داشته و همین منجر به نارضایتی گروه 14 مارس شده است.